O ile mucha, krawat, czy poszetka należą już do nikogo nie dziwiących, a wręcz obowiązkowych dodatków w szafie każdego stylowego mężczyzny.. o tyle fular w dalszym ciągu budzi pewien niepokój oraz niepewność. Czym tak właściwie on jest? Fular to nic innego jak mała chusta wykonana z jedwabiu, która wiązana jest wokół szyi. Nie należy jej jednak mylić z plastronem, musznikiem, czy tym bardziej apaszką i szalkiem. Wbrew pozorom jednak może być on równie swobodnym, choć zarazem ciągle nieco ekstrawaganckim dodatkiem w męskiej stylizacji. Co warto więc wiedzieć o fularze aby jak najlepiej wykorzystać go w budowaniu męskiego stylu? Jak dobrać go do pozostałych elementów ubrania? Jak właściwie zawiązać fular? Wszystko po kolei!
Jak dobrze wybrać fular?
Choć fulary w modzie męskiej zagościły już w XIX wieku współcześni mężczyźni na dobre zapomnieli na co należy zwracać szczególną uwagę podczas ich wyboru. A to w końcu prawidłowo dobrany fular stanowi podstawę – nie musi on przytłoczyć stylizacji i nadać jej ekstrawaganckiego charakteru. Dlatego to właśnie od tego należy zacząć uzupełnianie wiedzy.
Rozmyślając nad wyborem właściwego fularu należy wziąć pod uwagę kilka prostych czynników – podobnie jak w przypadku poszetki, czy krawata. Po pierwsze pomyśleć należy o okazji i jej charakterze. Czy mowa raczej o formalnym wydarzeniu, czy zwykłym wyjściu w gronie znajomych. Pod uwagę należy także wziąć jakość jego wykonania, fakturę i materiał, kolor oraz wzór, jak również spójność z pozostałymi elementami stroju, zwłaszcza marynarki oraz koszuli.
Fular powinien dobrze dopełnić stylizację oraz stworzyć z nią spójną całość. Nie powinien zaś wysuwać się na pierwszy plan i być widoczny jako samodzielna część stylizacji. Na okazje formalne powinno zdecydowanie dobrać te wykonane z jedwabiu, w przypadku innych okazji wystarczy po prostu zwrócić uwagę na naturalne pochodzenie materiału oraz łatwość jego ułożenia pod koszulą.
Jak nosić fular?
Współcześnie założenie tego dodatku na szyję świadczy niewątpliwie o odwadze oraz dużej pewności siebie mężczyzny. Nie jest to bowiem zbyt popularny dodatek. A wielka szkoda. W końcu w przeciwieństwie do muchy czy klasycznego krawata fulary mogą być bardzo dyskretnym elementem garderoby. Wystarczą dwa lub jeden rozpięty guzik aby prezentował się on elegancko i stylowo, niezbyt nachalnie wyglądając spod lekko rozpiętej koszuli.
Co do zastosować fularu jest ich całe mnóstwo – z wykorzystaniem tego dodatku można stworzyć wiele stylizacji na bardzo różnorodne okazje. Począwszy od smart casualu, poprzez połączenie ze spodniami i marynarką w różnych kolorach, po oficjalne garnitury. Można dobrać do niego, wykonaną z innego materiału poszetkę, co nada całości niepowtarzalnego charakteru. Sprawę ułatwia fakt, iż fulary możemy zakładać do różnych rodzajów koszul, wykluczając oczywiście na przykład te ze stójką czy krótkim rękawem.
Jak należy wiązać fular?
Samo dobranie odpowiednich fularów to pierwszy sukces, nie należy jednak zapominać o drugiej równie ważnej rzeczy – mianowicie odpowiednim ich zawiązaniu. Na szczęście czynność ta nie należy do najbardziej wymagających i trudnych. Tkanina z której są one wykonane jest miękka i śliska, dzięki czemu znakomicie układa się ona na szyi mężczyzny. Dodatkowo niektóre firmy specjalnie kroją fulary tak, że poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujący miłośnik mody, tak naprawdę bez większych problemów. Wystarczy po prostu spróbować…