WYCZES - Blog dla mężczyzn

Charakterystyka kapeluszy – Fedora oraz Panama

Niegdyś każdy stylowy i modny mężczyzna dumnie nosił nakrycie głowy – było ono niemal obowiązkowe, niezależnie od okazji. Prezentowanie gołej głowy mogło zostać uznane po prostu za modową wpadkę – wyraz braku elegancji. Dziś sprawa prezentuje się zupełnie inaczej – w dużych miastach kapelusze na szczęscie powracają do swoich łask, zaś na prowincjach i mniejszych miasteczkach w dalszym ciągu budzą zdziwienie, czy zaciekawienie przechodniów. Pozostaje zatem kwestia wyboru odpowiedniego nakrycia głowy – a wybór kapeluszy jest naprawdę imponujący! Opcji jest wiele. Jakie rodzaje kapeluszy wyróżniamy? Czym się wyróżnia każdy z nich? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego rodzaju kapelusza.

Kapelusz jako dodatek – dla kogo jest odpowiedni?

Kapelusz to dodatek odpowiedni dla każdego mężczyzny, który jest świadomy swojego własnego stylu oraz pewności siebie. Jako mocny akcent stylizacji, z pewnością przyciąga on uwagę – zatem jest odpowiedni dla Facetów lubiących się wyróżniać. Warto zatem go odpowiednio dobrać oraz równie prawidłowo nosić – a może on występować w całkowicie przeróżnych odsłonach. 

Różnorodność kapeluszy – jakie występują?

Kapelusze można nosić w zasadzie przez cały rok. Jednak ważne aby dopasować odpowiedni rodzaj nakrycia głowy do pogody oraz panującej pory roku. W okresie letnim i wiosennym ma za zadanie chronić przed słońcem, zaś w czasie jesieni, czy zimy chronić przed wiatrem oraz chłodem. Wymienić można kapelusze wełniane, lniane, słomkowe, kaszmirowe czy wykonane z króliczego włosia. Jeśli zaś chodzi o typy kapeluszów – wyróżniamy na przykład najpopularniejszą Fedorę, trilby, panamę, Hamburg, kanotier, melonik, cylinder, kapelusz kowbojski, a także kapelusz z szerokim rondem.

Fedora oraz Trilby – co warto o nich wiedzieć?

Jednym z najbardziej popularnych typów kapelusza jest niewątpliwie Fedora. Pojawiła się ona w męskiej modzie na początku dwudziestego wieku, a spopularyzowana została przez najsłynniejszego archeologa w historii – filmowego Indiana Jones. Jako cechy charakterystyczne tego nakrycia głowy wymienić można – niewielkie wgłębienie w rejonie główki, dość szerokie rondo, a także znajdujące się w przedniej części dwie symetryczne fałdy. Przednia część wspomnianego ronda wywinięta jest do dołu, zaś tylna – do góry. Co warto również głośno i wyraźnie podkreślić Fedora może być niezwykle uniwersalna – dzięki temu, że dostępna jest w różnorodnych odsłonach można założyć ją do wielu stylizacji – zarówno tych oficjalnych, jak i tych mniej formalnych, czy po prostu codziennych. Fedora produkowana jest zazwyczaj z wełnianego filcu, zatem doskonale sprawdzi się ona w chłodniejszą, jesienną pogodę – czy deszczowy dzień. 

Trilby oraz Panama – kolejna odsłona Fedory

Nieco węższe rodno oraz niższa główka, a także wyraźniej odwinięty przód – właśnie tymi cechami Trilby różni się od wspomnianej już Fedory. W odróżnieniu od swojej krewniaczki Trilby wykonywana jest nie tylko z wełnianego filcu, ale również przykładowo z tweedu. Czy jest równie popularna? Trilby dostrzec można często na głowie Justina Timberlake’a – doskonale uzupełnia każdą casualową stylizację, choć najlepiej komponuje się z krótszym płaszczem, czy wełnianą kurtką.

Letnią wersję Fedory stanowi Panama, choć to stwierdzenie to nieco duże uproszczenie. Tak po prostu jest najczęściej, niemniej jednak Panama może przyjmować różne kształty. Wykonana jest ona z liści rośliny – łyczkowa dłoniastego a pochodzi z Ekwadoru. Jako wyjątkowo lekki model chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i przed promieniami słonecznymi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *